Ja daar schrik je toch van: vol over de breedte van de voorpagina van de krant: “Hackgevaar zonnepanelen“. Blijkt helemaal niet over zonnepanelen te gaan maar over slecht beveiligde omvormers die aan het internet hangen. Het is leuk en aardig als je via een appje op je telefoon de prestaties van je zonnepanelen kan zien. Het kan ook maar wel als jouw router en omvormer goed geconfigureerd en beveiligd zijn. En een heleboel routers en omvormers zijn dat niet: a) door onkunde van de eigenaar, b) luiheid van de fabrikant: alle omvormers die worden uitgeleverd hetzelfde gebruiker/wachtwoord paar, c) laksheid van de gebruiker.
Is dit nou nieuws? Niet echt. In de zomer van 2017 kopte De Telegraaf al dat op omvormers van de Duitse fabrikant SMA kon worden ingebroken. Nadien is een stortvloed van goedkope Chinese omvormers over ons land uitgestort en het zal bij die omvormers niet anders zijn. In 2021 werd er opnieuw gewaarschuwd voor data[on]veiligheid van omvormers, ditmaal door het Agentschap Telecom. Klacht is dat mensen niet weten hoe/waar ze de beveiliging van hun omvormer kunnen controleren, dat fabrikanten laks zijn op het punt van beveiligen, dat er geen updates worden verstrekt van omvormer-software. Zonneplan pakte dat toen goed op. Dat de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI) er pas in 2023 melding van maakt geeft maar eens te meer weer hoe traag ambtenaren zijn. Beveiligers hadden het allang geroken. Hackers en geheime diensten ook, lijkt mij.
Met andere woorden: hier ligt het potentiële gevaar dat kwaadwillenden een aantal omvormers a) stop zetten, b) om zeep helpen, c) omtoveren tot bots geschikt voor DDos aanvallen. Kijk je gebruiker/wachtwoord paar eens goed na en kijk of de software van de omvormer up to date is. Check of Bluetooth goed is geconfigureerd en loop de beveiliging van je router en smartphone na. Haal er anders een deskundige bij, niet het buurjongetjes-dat-zo-leuk-met-appjes-omgaat. Kan een hoop ellende voorkomen. Moet de put anders gedempt worden omdat het kalf weer eens is verzopen?
bericht NOS: Zonnepanelen gevoelig voor hacks
over beveiligen van datacommunicatie omvormers en apps, zie: Zonneplan