Zonnestroompanelen in Nederland

duurzaamheid achter de meter

Meer terugleveren: Tesla coil-in-coil hoogfrequente DC boostering experiment

Gisteren leverde mijn PV systeem rond dezelfde tijd ca 800 W terug aan het net. Zo gaat het al drie weken lang in deze prachtige zonnelenteweken. Vandaag is het tot mijn tevredenheid stukken meer. Oorzaak: [eindelijk] succes met hoogfrequente DC boostering van een zonnepaneel.

Het idee achter een Tesla coil is om omgevingsenergie via hoogfrequente injectie op de gelijkstroom te zetten die vanaf zonnepanelen naar de omvormer gaat. De hoogfrequente, zeg oscillerende, gelijkstroom zou de output van de omvormer kunnen vergroten. Zoiets lijkt revolutionair: productie van zonnepanelen een stuk beter maken, misschien verdubbelen!
Spectaculair, jazeker, maar: hoe maak je zoiets?

Het experiment is opgezet zoals in het bijgaande plaatje is te zien. Vier antennes verzamelen omgevingsenergie. De microprocessor produceert een hoogfrequente stroom in een spoel van koperdraad rondom de kabel (hier: wit) die vanaf een zonnepaneel naar de omvormer loopt. De ledjes zijn een power-indicator. De bovenste van de 7-segment displays geeft het aantal Watts aan geproduceerd door de omvormer, de onderste geeft de boost factor aan (vermenigvuldigd met tien want de display heeft geen decimalen). Het eerste experiment was een mislukking want de productiewinst van de omvormer was minimaal. Het prijsinnende idee was het aanbrengen van de tweede injectiespoel in de eerste, dus dicht tegen de gelijkstroomklabel aan: een coil-in-coil constructie. Hierdoor wordt de frequentie van de injectiestroom vermenigvuldigd en dat is precies wat mijn hobby-microprocessor nodig heeft.

Nu nog de omvormer in de gaten houden bij langere duur van een experiment. Hij wordt namelijk een beetje warm en heeft mogelijk geforceerde koeling nodig. Vervolgens is het zaak om de elektronica netjes in een kastje bouwen, met betere en robuustere antennes, en dan in ieder geval een stukje schrijven voor mijn Arduinohoekje. Wellicht kan ik ergens een demonstratie verzorgen en een patentaanvraag claimen. Dit is naar mijn bescheiden mening toch wel een beetje sensationeel.